Komunikat duszpasterski w sprawie spektaklu "Klątwa"
25.02.2017

W nawiązaniu do komunikatu Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Pawła Rytel-Andrianika, w sprawie spektaklu „Klątwa” w reżyserii Olivera Frljića, który wystawiono w Teatrze Powszechnym w Warszawie, oraz przeświadczeniu, iż posiada on znamiona bluźnierstwa, Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda prosi duszpasterzy i wiernych, by najbliższe nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Wielkim Poście we wszystkich parafiach Diecezji Siedleckiej zostało odprawione jako akt przebłagania i zadośćuczynienia za zło, które niesie ta inscenizacja.
Nie da się bowiem usprawiedliwić pojęciem sztuki i piękna aktów publicznego profanowania znaku Krzyża św., znieważania osoby Ojca św. Jana Pawła II, czy flagi państwowej. Smutkiem napawa fakt nawoływania w spektaklu do nienawiści,poniżania godności i ranienia uczuć religijnych ogromnej rzeszy Polaków.
Prośmy Boga również o łaskę nawrócenie i opamiętania dla twórców spektaklu, promotorów i tych, którzy ze zła czerpią własne korzyści.

ks. Jerzy Duda
Wydział Duszpasterski