Po kilku latach przerwy pragniemy powrócić do pięknego zwyczaju diecezjalnych spotkań naszej Wspólnoty. Na to rodzinne spotkanie, które odbędzie się 30 września w Żelechowie już dziś zapraszamy wszystkich członków, kandydatów i sympatyków KSM. Będziemy razem się modlić, śpiewać, radować i rozmawiać o przyszłości naszego Stowarzyszenia. Gorąco dziękujemy gospodarzom tego spotkania, czyli oddziałowi KSM z Żelechowa za otwartość, entuzjazm i chęć podjęcia się tego trudu organizacyjnego.

Dzień Wspólnoty będzie również dniem rozpoczynającym peregrynację figury Matki Bożej Fatimskiej wśród oddziałów KSM naszej diecezji. Pragniemy, aby ten szczególny czas kiedy figura będzie odwiedzać wspólnoty naszego Stowarzyszenia był czasem jeszcze ściślejszego przylgnięcia do Maryj, która swoim przez wstawiennictwo może wyjednać dla nas u Boga obfite łaski.
Spotkanie Komitetu Jubileuszowego odbędzie się 26 września (wtorek) o godz. 9.30.

Komunikat o pogrzebie


Ks. kan Krzysztof Uściński proboszcz parafii Górki k/Łosic zawiadamia o śmierci ś.p. Mariana Czarnoty, ojca śp. ks. Krzysztofa Czarnoty.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek, 18 września o godz. 14.00 w kościele pw. św. Wojciecha w Górkach k/Łosic

Po Mszy św. ciało zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

xKP


W dniach od 18 do 23 września kasa kurii będzie nieczynna"Losy Unitów na zesłaniu" - Zaprasza Bractwo św. Judy Tadusza


Bractwo św. Judy Tadeusza, Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej Siedleckiej oraz I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach zapraszają na kolejne spotkanie w ramach przygotowania do Jubileuszu 200-lecia Diecezji. Odbędzie się ono w czwartek, 28 wrzesnia br. o godz. 19.00, w auli I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach (ul. Bpa Świrskiego 54). Wykład pt.: „Losy Unitów na zesłaniu” wygłosi dr Andrzej Szabaciuk, pracownik naukowy KUL.Zaproszenie Biskupa Siedleckiego Kazimierza GURDY na VII Diecezjalną Pielgrzymkę Mężczyzn do Pratulina


Drodzy Diecezjanie!
W dniu 1 października br. odbędzie się po raz VII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina. Hasłem tegorocznego spotkania są słowa: „Bóg siłą mężczyzny”. Rozpocznie się ono o godz. 10.00 w Martyrium Pratulińskim.
Gorąco zachęcam do pokoleniowego udziału w tej inicjatywie: ojców wraz synami, dziadków z ich wnukami. Zapraszam różnego rodzaju wspólnoty, ruchy i organizacje zrzeszające mężczyzn. Wszystkich Księży Dziekanów i Proboszczów proszę o zorganizowanie w swoich parafiach grup pielgrzymkowych.
Niech doroczne spotkanie w Pratulinie przy relikwiach Błogosławionych Męczenników Podlaskich, modlitwa i słuchanie Słowa Bożego – będą czasem łaski i umocnieniem sił do godnego wypełniania swojego powołania w rodzinie, w Kościele i społeczeństwie.
Na pielgrzymi trud wszystkim z serca błogosławię
BISKUP SIEDLECKI
L.dz. 1072/2017
Siedlce, dnia 11 września 2017 r
. ________________________________
Komunikat należy odczytać w ramach ogłoszeń duszpasterskich w niedzielę, 17 września br.


Zaproszenie Biskupa Siedleckiego na spotkanie formacyjno-duszpasterskie


Księży pracujących na terenie Diecezji Mając na uwadze aktualne i zbliżające się ważne wydarzenia w życiu naszej Diecezji chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich Proboszczów, Wikariuszy i Księży pracujących poza duszpasterstwem parafialnym na kolejne spotkanie formacyjno-duszpasterskie.
Odbędzie się ono w sobotę, 23 września br. w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Nowym Opolu. Na godzinę 10.00 zapraszam Księży Proboszczów, zaś Księży Wikariuszy i pozostałych Księży na godz. 14.00. W programie zostanie podjęta tematyka związana między innymi z ogólnopolskim programem na rok duszpasterski 2017/2018 oraz zbliżającym się Jubileuszem 200–lecia istnienia naszej Diecezji.

Z pasterskim błogosławieństwem
BISKUP SIEDLECK

I L.dz. 1073/2017

Siedlce, dnia 11 września 2017 r.


Liga Ministrancka 2017/2018


Diecezja Siedlecka po raz kolejny organizuje Ligę Ministrancką, do udziału w której serdecznie zapraszamy członków służby liturgicznej. Drużyny podobnie jak w tamtym roku będą podzielone na dwie kategorie wiekowe: młodzik (roczniki 2005-2008) oraz junior (roczniki 2002-2004 + 2 zawodników z roczników 1998-2001, którzy uczęszczają jeszcze do szkoły średniej).
Zgłoszenia przyjmujemy do 30 września 2017 r. na e-mail: liga.ministrancka@gmail.com

Więcej informacji można znaleźć na naszym profilu: facebook.com/ligaministrancka

Organizatorem Ligi jest Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej. Zapraszamy do wzięcia udziału w rozgrywkach!

upl/Regulamin_Ligi_Ministranckiej.pdf

Komunikat o pogrzebie


Ks. Michał Buczyński, wikariusz parafii Sobolew, zawiadamia o śmierci swojego ojca śp. Janusza Buczyńskiego.

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem ks. Bp Piotra Sawczuka, będzie sprawowana we wtorek 12 września o godzinie 12.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim (ul. Poznańska). Po niej Ciało zmarłego zostanie złożone na cmentarzu w Umiastowie

xKP/Siedlce


Spotkanie dekanalnych duszpasterzy młodzieży i księży asystentów KSM-u.


11.09.2017 (poniedziałek) w gmachu Centrum Charytatywno-Duszpasterskiego w Siedlcach o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie Dekanalnych Duszpasterzy Młodzieży, natomiast na godzinę 19.30 zapraszam Księży Asystentów parafialnych Oddziałów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży i Asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży ks.

Wojciech Sobieszek


NABÓR DO STUDIUM MUZYKI KOŚCIELNEJ


Diecezjalne Studium Muzyki Kościelnej w Siedlcach ogłasza nabór na rok szkolny 2017/2018. Przesłuchanie wstępne dla kandydatów odbędzie się 19 września 2017 r. o godz. 10 w Zespole Szkół Muzycznych w Siedlcach, przy ul. Podlaskiej 14. Kandydaci nie muszą posiadać przygotowania muzycznego. W ramach przesłuchania sprawdzamy predyspozycje do kształcenia muzycznego.

Zwracam się z prośbą do Księży Proboszczów naszej diecezji o poinformowanie wiernych o możliwości podjęcia nauki w naszym Studium oraz o skierowanie szczególnej zachęty do nauki muzyki do osób zaangażowanych w muzykę liturgiczną w parafiach – kantorów i psałterzystów, osoby prowadzące schole i zespoły parafialne oraz organistów - którzy dotychczas nie ukończyli Studium.

Szczegółowe informacje: www.muzyka-diecezjasiedlce.pl/studium-muzyki-koscielnej/informacje-dla-kandydatow/

Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa
Dyrektor DSMK w Siedlcach

DSMK_Siedlce_rekrutacja_jesień_2017.pdfOgłoszenie- spotkanie Dekanalnych Duszpasterzy Młodzieży i Asystentów KSM

11.09.2017 (poniedziałek) w gmachu Centrum Charytatywno-Duszpasterskiego w Siedlcach o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie Dekanalnych Duszpasterzy Młodzieży, natomiast na godzinę 19.30 zapraszam Księży Asystentów parafialnych Oddziałów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży i Asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzież
ks. Wojciech SobieszekKomunikat o pogrzebie


Ks. kan. Piotr Paćkowski, Rektor Wyższego Seminarium Duchownego diecezji siedleckiej, zawiadamia o śmierci swojej mamy śp. Teresy Paćkowskiej.
Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem ks. Bp Kazimierza Gurdy, będzie sprawowana w środę 6 września o godzinie 11.00 w kościele pw. Ducha św. w Siedlcach. Po niej Ciało zmarłej zostanie złożone na cmentarzu centralnym na ul. Cmentarnej w Siedlcach.

xKP/Siedlce


Ogłoszenie-OAZOWE SPOTKANIE KAPŁAŃSKIE


Księży posługujących w parafii wspólnotom Ruchu Świało-Żcyie (dzieciom, młodzieży, Domowemu Kościołowi) zapraszam na spotkanie w dniu 4 września Dom Moria w Łukowie (Al. Kościuszki 21B). Rozpoczęcie o godzinie 19.30.

Spotkanie to będzie rozpoczynać comiesięczne kapłańskie spotkania formacyjne. Podczas spotkania chcemy nakreślać naszą roczną drogę formacyjną oraz podzielić wyzwaniami wychowawczymi po oazach wakacyjnych. W programie nieszpory z katechezą oraz agapa połączona z dzieleniem.ks. Marek Andrzejuk - moderator diecezjalny


PROGRAM SESJI DUSZPASTERSKIEJ I DZIEŃ SKUPIENIA KSIĘŻY PROBOSZCZÓW DIECEZJI SIEDLECKIEJ

90 LAT OD POWROTU CUDOWNEGO OBRAZU MB KODEŃSKIEJ Z CARSKIEGO WYGNANIA I POSŁUGI DUSZPASTERSKIEJ MISJONARZY OBLATÓW MN W KODNIU
5 września 2017 r.

Program:

10:00 Powitanie przez o. Damiana Dybałę OMI, kustosza sanktuarium. Wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu, okazja do spowiedzi (bazylika)

11:00 Konferencja: "Powierzenie parafii i sanktuarium w Kodniu Misjonarzom Oblatom MN" - o. dr hab. Paweł Zając OMI – prowincjał polskiej prowincji Misjonarzy Oblatów MN (sala wielofunkcyjna Domu Pielgrzyma)

11:30 Konferencja: "Wywiezienie i powrót Matki Bożej Kodeńskiej" - o. Leonard Głowacki OMI (sala wielofunkcyjna Domu Pielgrzyma)

12:15 Eucharystia pod przewodnictwem księdza biskupa Kazimierza Gurdy (bazylika)

13:00 Obiad , kawa, herbata (Jadłodajnia "U Oblatów")

14:00 Konferencja: "Głoszenie Dobrej Nowiny w kazaniach maryjnych. Na przykładzie kaznodziejstwa misjonarzy oblatów MN”- o. dr Sebastian Wiśniewski OMI, superior kodeńskiego klasztoru (sala wielofunkcyjna Domu Pielgrzyma)

14:30 Ogłoszenia, wolne głosy, podsumowanie Pasterza Diecezji (sala wielofunkcyjna Domu Pielgrzyma)

15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i zakończanie spotkania (bazylika)


NB. Prosimy przywieźć ze sobą alby i białe stuły.AKT POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA W POLSCE NIEPOKALANEMU SERCU MARYI

O Święta i Niepokalana Dziewico!

Jakimi pochwałami zdołamy wysławić Ciebie, która za­mknęłaś w swym łonie Tego, którego niebiosa ogarnąć nie mogą. Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosła­wiony jest owoc Twojego łona.

Oto mija już sto lat od Twojego objawienia się trojgu dzie­ciom w Fatimie, gdzie prosiłaś o modlitwę i pokutę za grzeszników oraz o nawrócenie. Dzisiaj stajemy przed Tobą my, polscy biskupi, duchowieństwo, osoby życia konsekro­wanego, wierni świeccy i zwracamy się do Twego Niepoka­lanego Serca, postanawiając rzetelnie odpowiedzieć na Two­ją prośbę.

Pragniemy, z Bożą pomocą – na różnych płaszczyznach na­szego życia i pracy – stanowić jeden, nawracający się nie­ustannie Lud Boży, w którym nie ma nienawiści, przemocy i wyzysku. Pragniemy żyć w łasce uświęcającej, aby nasz Ko­ściół stał się prawdziwym Domem Bożym i Bramą Nieba.

Wszyscy: Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy!

Matko Świętej Rodziny z Nazaretu, bądź opiekunką pol­skich rodzin. Chcemy uczynić wszystko co niezbędne, by bronić godności kobiety i wspomagać małżonków w wier­nym wytrwaniu w świętym związku sakramentalnym. Zobowiązujemy się bronić związku małżeńskiego ustano­wionego przez Boga i nie dawać posłuchu podszeptom złe­go ducha, zachęcającego nas do nadużywania wolności i do realizowania źle rozumianej tolerancji.

Chcemy, aby wszyscy małżonkowie objawiali swoim życiem Bożą miłość, a dzieci i młodzież nie utraciły wiary i nie zo­stały dotknięte zepsuciem moralnym.

Wszyscy: Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy!


Maryjo, Przybytku Ducha Świętego, Ty chroniłaś poczę­te życie Jezusa a teraz uczysz nas, jak troszczyć się o dzieci nienarodzone. Chcemy dar życia uważać za największą ła­skę od Boga i za najcenniejszy skarb. Postanawiamy stać na straży poczętego życia, aby każdy człowiek mógł wzrastać w pokoju i bezpieczeństwie we własnej rodzinie.

Wszyscy: Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy!


Rodzicielko Założyciela Kościoła, my polscy biskupi – w naszej pasterskiej posłudze – będziemy dążyli do tego, by wzrastało i umacniało się Mistyczne Ciało Chrystusa, by duchowieństwo dochowywało wierności Bogu, Krzyżowi świętemu i Ewangelii, a osoby życia konsekrowanego reali­zowały swój zakonny charyzmat i były dla świata czytelnym znakiem obecności Twojego Syna.

Wszyscy: Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy!

Nasza Matko i Królowo, pragniemy – poprzez autentycz­nie chrześcijański styl życia – przyczyniać się do powrotu tych, którzy odeszli z Owczarni Chrystusa, aby odnaleźli na nowo Twojego Syna i zrozumieli, że tylko On jest „Drogą i Prawdą i Życiem” (J 14, 6).

Wszyscy: Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy!

Przyrzekamy uczynić wszystko, aby w naszym życiu osobi­stym, rodzinnym, narodowym i społecznym realizowała się nie nasza własna wola, ale wola Twojego Syna.

Poświęcając się Twemu Niepokalanemu Sercu, pragniemy jak najściślej zjednoczyć się z Tobą, Najświętsza Dziewico, oddając się Chrystusowi – jedynemu Zbawicielowi, który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.Komunikat Referatu Liturgicznego w związku z formacją lektorów i nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w Diecezjalnej Szkoły Liturgicznej


Czcigodni Księża!

W diecezji odpowiedzialnym za poprawność celebracji sakramentów świętych i formację liturgiczną jest biskup. Troską Księdza Biskupa jest dobrze przygotowana i przeżyta celebracja Eucharystii, w której każdy spełnia powierzone mu funkcje liturgiczne.
Jedną z form odpowiedzi na potrzebę formacji liturgicznej, do której wzywają dokumenty kościelne, jest Diecezjalna Szkoła Liturgiczna (DSL).

W tym roku na prośbę Księdza Biskupa Ordynariusza wznawiamy Diecezjalną Szkołę Liturgiczną, która rozpoczęła swoją działalność w październiku 2003 roku. Celem Szkoły Liturgicznej jest przygotowanie osób dorosłych (kobiet i mężczyzn) do pełnienia funkcji lektora lub psałterzysty w zgromadzeniu liturgicznym w niedziele czy w dni powszednie.

Tegoroczna DSL będzie obejmować sześć sesji realizowanych w sobotę według ustalonego terminarza. Program będzie obejmował cykl wykładów i ćwiczeń związanych z wprowadzeniem w tajemnicę Eucharystii, przygotowaniem do pełnienia posługi słowa i funkcji psałterzysty, praktycznymi ćwiczeniami fonetycznymi.

Drodzy Księża,

W tym roku liturgicznym zajęcia DSL będą odbywały się w dwóch rejonach: bialskim
i łukowskim. Do udziału w zajęciach zaproszeni są przedstawiciele parafii należący do rejonu bialskiego (dekanat bialski południowy i północny, janowski i terespolski) oraz z rejonu łukowskiego (dekanat łukowski I i II, adamowski). Tegoroczne zajęcia będą odbywały się w Łukowie przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego oraz w Białej Podlaskiej w parafii pw. Wniebowzięcia NMP, ul. Długa 1. (na Woli).

Kolejne lata działalności DSL:

Rok 2018/2019 rejon: garwoliński i radzyński

Rok 2019/2020 rejon: parczewski i siedlecki

Ze wskazanych dwóch rejonów duszpasterskich z każdej parafii powyżej 4 tys. wiernych należy zgłosić do 20 września do Referatu Liturgicznego przynajmniej pięciu uczestników, a z pozostałych parafii trzech. Wiek uczestników nie powinien być niższy niż 18 lat. Planowane rozpoczęcie zajęć – 7 października w rejonie łukowskim, zaś 14 października w rejonie bialskim.

Drodzy Księża,

Wzorem lat poprzednich DSL będzie również formą przygotowania do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej. Ich posługa związana jest głównie z odwiedzinami chorych w ich domach przynajmniej w każdą niedzielę i święta, by udzielić im Komunii św.. Księża są wówczas zajęci obowiązkami duszpasterskimi w świątyni, dlatego posługa szafarza wobec chorych jest czymś koniecznym i cennym dla osób pozostających w domach, a pragnących być w komunii z Jezusem
i wspólnotą parafialną.

Dlatego prosimy o zgłaszanie z całej diecezji kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Kandydatem może być mężczyzna w wieku od 25 do 65 lat. Formacja dla szafarzy będzie odbywała się w tych dwóch rejonach, ale zaproszeni są kandydaci z całej diecezji.
Gorąco prosimy duszpasterzy o podjęcie tego tematu ze współbraćmi w kapłaństwie oraz z wiernymi, zwłaszcza z członkami Rady Parafialnej. Wskazane jest również przeprowadzenie indywidualnych rozmów z potencjalnymi kandydatami ze swoich parafii, ukazanie im właściwego sensu takiej posługi.
Należy ich zachęcić do podjęcia formacji w Diecezjalnej Szkole Liturgicznej, by już od Wielkanocy 2018 roku osoby te mogły pełnić posługę szafarza w swoich parafiach.

Liczba nadzwyczajnych szafarzy w każdej parafii będzie zróżnicowana w zależności od jej wielkości, ale w każdej wspólnocie są ludzie starsi i chorzy, których pragnieniem jest przyjęcie Komunii świętej w każdą niedzielę.

Z każdej parafii jest wskazane, by zgłosić przynajmniej jednego kandydata na nadzwyczajnego szafarza. Choć wydaje się, że w parafii kilkutysięcznej ludzi chorych, do których mógłby dotrzeć jest znaczna ilość i potrzeba kilku szafarzy.

Czcigodnych Księży Dziekanów prosimy o przekazanie listy uczestników DSL z całego dekanatu do 20 września do Referatu liturgicznego. (Szczegółowe informacje pod numerem tel. 509680654)

Parafia winna pokryć koszty związane z formacją lektorów i nadzwyczajnych szafarzy (materiały, kawa, herbata, obiad). Opłata za udział w sesji DSL wynosi 30 zł za każdego uczestnika.
Prosimy Księży Proboszczów, by dokonując u Księdza Dziekana zgłoszenia, podać imię i nazwisko kandydata do DSL. Opłaty będą rozliczane na koniec kwartału przez Wydział Duszpasterski. Można również wnieść z góry jednorazową opłatę 180zł.

Prosimy o pozytywną odpowiedź na propozycję formacji liturgicznej dla tych, którzy z wielką radością i zaangażowaniem na co dzień chcą służyć przy ołtarzu Pana.

Ks. dr Leszek Borysiuk
Referent liturgiczny Kurii Diecezjalnej Siedleckiej


Zaproszenie na Radę Kapłańską 11 września 2017 r.Zaproszenie na Radę Kapłańską IX 2017.pdf


KURS CEREMONIARZA W DIECEZJI SIEDLECKIEJ 2017/2018


KURS CEREMONIARZA.pdf