Herb Biskupa Sawczuka

Herb biskupa Biskup Pomocniczy Piotr Sawczuk

Biskup Pomocniczy Piotr Sawczuk

Herb nawiązuje do treści zawołania. Zasadniczym jego elementem jest pusty tron, który ma symbolizować życie człowieka, które jest oczekiwaniem na spotkanie z Panem.  - Życie człowieka ma być poszerzaniem w sobie miejsca dla Pana Boga i pracą nad sobą, wiążącą się z  likwidacją błędów, zapędów, tęsknot egoistycznych, myślenia o sobie.

Na pustym tronie jest rozłożona księga Pisma Świętego z literami alfa i omega, oznaczającymi  początek i koniec.

Dwa pozostałe elementy to wizerunki Matki Bożej Leśniańskiej oraz Błogosławionych Męczenników Podlaskich. - Są one bardziej osobiste. Pochodzę z parafii Kornica, która sąsiaduje z Sanktuarium MB Leśniańskiej. Od najmłodszych lat wielokrotnie pielgrzymowałem do tronu Pani Leśniańskiej i jestem duchowo i emocjonalnie z tym miejscem związany. Chciałbym swoją posługę zawierzyć wstawiennictwu Matki Najświętszej i do pośrednictwa Maryi zawsze się dowoływać.
 
Trzeci element, wizerunek Męczenników Podlaskich Błogosławionych Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy, pojawił się dlatego, gdyż diecezja siedlecka szczyci się beatyfikacją Męczenników z Pratulina, która miała miejsce w 1996 roku a więc stosunkowo niedawno. Jest jeszcze osobisty powód. Otóż biskup nominat pochodzi z rodziny o korzeniach unickich więc, jak zapewnia, nosi w sobie duchowość unicką i połączenie tradycji zachodniej i wschodniej.