Ekspozycja obrazu "Ekstaza św. Franciszka" El Greco
2011-02-13 09:08:42 Artykuł czytany 5333 razy

Z ks. Henrykiem Drozdem, dyrektorem Muzeum Diecezjalnego Siedlcach, o planach udostępnienia zwiedzającym obrazu El Greco "Ekstaza św. Franciszka", zmianach w muzeum i o kościelnym mecenacie sztuki rozmawia ks. Paweł Siedlanowski

Jakie wydarzenia nas czeka 15 października 2004 roku?

15 października nastąpi otwarcie ekspozycji obrazu El Greco pt. "Ekstaza św. Franciszka". Obraz zostanie udostępniony zwiedzającym w Muzeum Diecezjalnym, w specjalnie przygotowanej do tego sali.

Jak będzie wyglądał wernisaż?

Ustalamy program. Przewidujemy udział znaczących gości. Zaproszenia już przyjęli m.in. Nuncjusz Apostolski w Polsce, Ksiądz Prymas, Arcybiskup Metropolita Lubelski. Zaproszenie zostało skierowane także do ministra kultury i generalnego konserwatora zabytków. Będą sponsorzy, bo dzięki nim to wydarzenie będzie w ogóle możliwe. Warto tu wspomnieć, że strategicznych sponsorów, jest jak dotąd dwóch: Totalizator Sportowy i "Mostostal" Siedlce. Będą odkrywczynie obrazu panie Galicka i Sygietyńska i inni. Po dokonaniu wszystkich ustaleń dotyczących programu, i listy gości podamy te informacje do publicznej wiadomości.

Zapowiada się więc wielkie wydarzenie kulturalne. Proszę mi powiedzieć, na czym polega niezwykłość i wyjątkowość obrazu El Greco?

W Polsce jest to jedyny obraz tego malarza, który tworzył w epoce manieryzmu. El Greco był niezwykle płodnym artystą. Malował dużo. Wśród jego ulubionych postaci malarskich była osoba św. Franciszka. Zachwycił się nim podczas swojego pobytu w Wenecji, a potem Asyżu, dokąd przybył z ojczystej Grecji, aby poszerzyć swoją wiedzę o sztuce i poprawić warsztat malarski tak, aby był on podobny do warsztatu europejskiego.

Św. Franciszka przedstawia się zwykle w chwili, kredy otrzymuje stygmaty. Ten motyw jest najczęściej obecny w malarstwie europejskim. Skąd pomysł namalowania świętego w ekstazie?

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że obraz powstał na terenie Hiszpanii. El Greco przybył na Półwysep Iberyjski przynosząc ze sobą bogaty dorobek duchowości Kościoła Wschodniego, w otoczeniu którego wzrastał. Uzupełnił go kunsztem warsztatu malarskiego, jaki zdobył w Italii. W Hiszpanii doświadczył niezwykłego bogactwa duchowości mistyków, którą już byli zafascynowani współcześni mu twórcy. Fascynacja ta głownie dotyczyła takich postaci, jak św. Jan od Krzyża, św. Teresa z Avilla, dotykała też innych, mniej dziś nam znanych mistyków tego okresu. Pozostawili oni w duchowości chrześcijańskiej - nie tylko w Hiszpanii, ale w całego Kościoła - ogromny ślad głębokiego patrzenia na chrześcijaństwo. El Greco "zaraził się" tą duchowością. Dzięki niej miał osobiste spojrzenie na przeżycia religijne. Będąc ukształtowanym artystą, stworzył charakterystyczny dla siebie, z daleka rozpoznawalny i wyjątkowy w skali całej sztuki malarskiej - manieryzm postaci. W jego twórczości dokonało się zlanie się ze sobą trzech różnych kultur i sposobów wyrażania uczuć. Wytworzył też charakterystyczny sposób eksponowania duchowości, mistycyzmu i przeżycia religijnego za pomocą pędzla i płótna.

Należy dodać, że obraz będący w posiadaniu naszej diecezji, to nie jedyne dzieło przedstawiające tę myśl, bo trudno to nazwać sceną. Ekstaza to najwyższy stopień uniesienia modlitewnego, tak bardzo charakterystyczny dla świętych. El Greco malował św. Franciszka w różnych momentach modlitwy - wśród tych przedstawień jest też ekstaza.

Odśwież obrazek.

"Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.